Module 10: critical thinking assignment

CRITICAL THINKING ASSIGNMENT (120 points): Differential Analysis

There are four problems for this module’s Critical Thinking Assignment.

Complete the following questions using Microsoft Excel. No other submission format is allowed. Review the grading rubric to confirm you are meeting the assignment requirements. (All amounts in SAR unless otherwise indicated.)

Problem 1

Kassel Corporation is considering trading a truck with a book value of SAR 85,000 with an estimated five-year life for a new truck that would cost SAR 200,000. The old truck could be sold for SAR 75,000. The new truck has a seven-year life with no residual value. The new truck would reduce annual operating costs by SAR 20,200 per year.

Required:

Prepare a differential analysis on whether to continue with the old machine (Alternative 1) or purchase the new machine (Alternative 2).

Problem 2

A condensed income statement by product line for Brion Sporting Goods indicated the following for baseball equipment for the past year:

(All amounts in SAR)

Sales

 5,400,000

Cost of goods sold

 3,700,000

Gross profit

 1,700,000

Operating expenses

 1,850,000

Loss from operations

 (150,000)

It is estimated that 15% of the cost of goods sold represents fixed factory overhead costs, and that 20% of the operating expenses are fixed. Because sporting equipment is only one of the many products, the fixed costs will not be materially affected if the product is discontinued.

Required:

Prepare a differential analysis to determine whether Baseball Equipment should be continued (Alternative 1) or discontinued (Alternative 2). Should Baseball Equipment be retained? Explain and indicate the dollar difference in favor or against.

Problem 3

Marburg Manufacturing produces various-sized plastic panels for its main product. The manufacturing cost for small bottlesis SAR 200 per unit, including fixed costs of SAR 65 per unit. A proposal is offered to purchase plastic panels from an outside source for SAR 180 per unit, plus SAR 6 per unit for freight.

Required:

Prepare a differential analysis to determine whether the company should make (Alternative 1) or buy (Alternative 2) for bottles, assuming fixed costs are not affected by the decision.

Problem 4

Whole milk is produced for SAR 17 per gallon. Whole milk can be sold without additional processing for SAR 24 per gallon or processed further into ice cream at an additional cost of SAR 8 per gallon. Ice cream can be sold for SAR 32 per gallon.

Required:

Prepare a differential analysis on whether to sell whole milk (Alternative 1), or process further into ice cream (Alternative 2).

You must show all your work for credit.

Looking for a similar assignment? Get help from our qualified experts!

Our specialized Assignment Writers can help you with your custom paper today. 100% written from scratch

Order a Similar Paper Order a Different Paper